Оптимізація роботи. Джерела додаткових матеріалів.

Початок постпродакшену.

При створенні проекту фільму або телепередачі завжди виникає стадія коли необхідно перейти від простого монтажу до постпродакшену. В класичних умовах першою стадією завжди є монтаж, потім йде постпродакшен. Майже будь-який проект можна робити за таким принципом. Але це не завжди зручно. В сучасних проектах бувають випадки коли постпродакшен треба починати не тільки раніше монтажу, а навіть під час роботи над сценарієм. Розтягування процесу постпродакшену ускладнює проект та збільшує кошторис, тому підходити до визначення моменту початку постпродакшену треба обережно. Рішення про початок цього процесу можуть приймати лише двоє людей: режисер та продюсер. Режисер, як людина яка відповідає за творчий результат має висувати свої вимоги виходячи із творчих потреб. Продюсер, як організатор виробництва, має бути впевнений, що це дійсно необхідно і не занадто ускладнить виробництво.
Причини за наявності яких варто почати постпродакшен на стадії роботи зі сценарієм:

1.       Стилізація зображення є визначальною для викладення матеріалу історії, розробки драматургії, тексту діалогів. (Наприклад «300», «Місто гріхів»).

2.       В історії діє штучний персонаж, який за фізичними властивостями далекий від людини. (Наприклад «Хто підставив кролика Роджера», «Зоряні війни», «Ван Хельсінг»).

3.       Робота постпродакшену вкрай складна і може затримати виробничий процес. (Наприклад «Аватар», «Зоряний десант», «Матриця»). Можуть бути і інші причини, в залежності від художнього наповнення сюжету.
Буває, що сценарій створено без урахування постпродакшену, але на зйомках вже необхідно мати певні елементи графіки, що буде використана у фільмі. Є причини співпадають з попереднім переліком, є нові. Причини за наявності яких варто почати постпродакшен до початку зйомок:

1.       В історії діє штучний персонаж, який за фізичними властивостями далекий від людини.

2.       Справжній персонаж має взаємодіяти зі штучним персонажем, або спецефектами. (Наприклад «Хто підставив кролика Роджера», «Зоряні війни», «Ван Хельсінг»).

3.       Для якісної гри, актор має усвідомлювати, як буде виглядати сцена в якій він грає. (Наприклад «Небесний капітан та світ майбутнього», «300»).

4.       Робота постпродакшену вкрай складна і може затримати виробничий процес. (Наприклад «Аватар», «Зоряний десант», «Матриця»).
Попри ці причини завжди є можливість відкласти постпродакшен на потім. Наприклад так Харісон Форд взаємодіяв з Джабою Хатом у першому фільмі із циклу «Зоряних війн»:Буває, що проект відзнято, треба починати монтаж, але для його початку вже потрібні елементи графіки. Причини за наявності яких варто почати постпродакшен до початку зйомок:

1.       Реального персонажа треба деформувати для взаємодії з штучним персонажем або спецефектами.

2.       Дія реального персонажу в кадрі залежить від додаткової графіки.

3.       Для якісного монтажу, режисер має усвідомлювати, як буде виглядати сцена, яка монтується. (Наприклад «Небесний капітан та світ майбутнього», «300»).

4.       Робота постпродакшену вкрай складна і може затримати виробничий процес. (Наприклад «Аватар», «Зоряний десант», «Матриця»).
В останньому варіанті часто буває що графіка виготовляється до початку монтажу, і режисер монтує відняті кадри та кадри отримані від постпродакшена.
Іноді буває, що для монтажу кадри з постпродакшена робляться у низькій якості, а вже для фінальної зборки їх доробляють.

Джерела додаткових матеріалів.

Режисер завжди має пам’ятати, що задача не тільки зробити якісно, але зробити швидко та якісно. Щоб виконати цю вимогу часто доводиться використовувати матеріали, створені іншими знімальними групами або дизайнерами. При цьому треба завжди пам’ятали про авторське право. Варто знати:

1.       Не захищені авторським правом медіа твори, що створені більше 70 років тому. Проте можуть бути захищені їх копії які ви використовуєте. Припустимо картини певного художника вже не захищені авторським правом, але альбом з якого ви берете репродукцію — захищений.

2.       В окремих країнах термін захисту не 70, а 50 років, в окремих — 100.

3.       Зображення, частина якого змінена, не захищається авторським правом, стосовно відсотка змін ситуація складна, можна рахувати відсотки геометрії, але можна рахувати відсотки художнього задуму, а тут суди можуть приймати найдивовижніший рішення.

4.       Кілька секунд можна використовувати навіть із твору захищеного авторським правом.

5.       Іноді родичі померлого митця переоформлюють авторське право таким чином, що відлік років починається знову.

6.       Ідея не захищається авторським правом.

7.       Державні та суспільна символіка не захищається авторським правом. Отже, джерела додаткового матеріалу:

1.       Художні твори інших авторів: фотографії, фільми, картини, звуки, музика, книги, тощо.

2.       Бібліотеки фото та відео, зазвичай платні.

3.       Зображення або відео з інтернету.

4.       Бібліотеки зображень та ефектів до програм монтажу та постпродакшена.
З першими двома пунктами все більш менш зрозуміло.
Стосовно пошуку зображень в інтернеті, варто знати, що далеко не всі зображення там захищені авторським правом. Щоб знайти зображення у гарній якості треба вказати у пошуку відповідні параметри. Якщо ви використовуєте частину зображення, для створення свого зображення, де воно також буде лише частиною, ймовірність порушення авторського права мінімальна. Дуже важливим джерелом додаткового матеріалу є пункт 4 — Бібліотеки зображень та ефектів до програм монтажу та постпродакшена.
Вважається дуже поганим смаком використовувати складні ефекти з пресетами. Припустимо у програмі Illusion вам сподобались певні ефекти типу рентгену, чи елементів інтерфейсу. Достатньо замінити зображення, які там використовуються, на інші, і ефект виглядає інакше, можна трохи змінити його параметри, і зовсім інше складне зображення, на створення якого пішло мінімум часу.
В інтернеті є безліч відео-уроків як зробити щось. До їх використання треба ставитись так же, як і до бібліотек спецефектів. Наприклад набравши в пошуковцю: «створення води в афтер ефектс» (making water in after effects) Можна отримати вихід на простий урок:


Варто трохи змінити параметри, кольорову гамму, і ви отримаєте складне відео не витрачаючи багато часу. Часто до таких уроків додається файл-проект, який ви можете використати, щоб ще більше зекономити час.

Поділіться цим у...